Ogólnopolska akcja Szkoła pamięta

Podsumowanie akcji Szkoła pamięta 2023

„(…) Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił (…).” Wisława Szymborska

W ramach ogólnopolskiej akcji MEiN – „Szkoła pamięta 2023”- nasza placówka zrealizowała działania upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski oraz bohaterów narodowych, a także tych lokalnych. Uczniowie z różnych klas wraz z wychowawcami udali się na cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze, oddając hołd poległym żołnierzom Września 1939 roku. Nawiedzili też grób słynnego sieradzkiego fryzjera – Antoniego Cierplikowskiego.

W czasie krótkich pieszych wycieczek po Sieradzu nasi uczniowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci (np. pomniki, tablice pamiątkowe itp.), przy których poznawali historię swojego miasta.

Dzieci przygotowały również plakat poświęcony sieradzanom, którzy żyli na przełomie XIX I XX w., a w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju różnych dziedzin nauki i sztuki.

W szkolnej bibliotece przygotowano wystawę upamiętniającą 84. rocznicę rozstrzelania Sieradzkich Zakładników, którzy zostali bestialsko zamordowani przez Niemców 14 listopada 1939 roku.

Powyższe działania okazały się prawdziwą lekcją patriotycznego kultywowania pamięci o przodkach.